princip funkce topných infra panelů

PRINCIP FUNKCE INFRA TOPNÝCH PANELŮ

Klasický konvenční topný systém pracuje na principu cirkulace vzduchu. Ohřátý vzduch stoupá od topného tělesa ke stropu a je nahrazován studenějším vzduchem, čímž vzniká trvalé vzdušné proudění doprovázené vířením prachu, pylů a bakterií.


Rozdíl teplot mezi podlahou a stropem může dosahovat i 10 °C. Po zahájení vytápění přitom zdi zůstávají dlouho studené a je nutné ohřívat vzduch na vyšší teplotu, abychom v místnostech vytápěných cirkulací vzduchu dosáhli pocitu tepelné pohody.

Topné INFRA panely fungují na zcela jiném principu. Vysvětlíme si jej na příkladu z přírody: za slunečného zimního dne může být teplota hluboko pod bodem mrazu, a přesto nám není zima. Vděčíme za to slunečnímu záření, respektive jedné jeho složce - infračervenému záření. Toto tepelné záření proniká vzduchem, ohřívá zemský povrch a od něj je následně ohříván vzduch.


V čem spočívá hlavní výhoda infračerveného vytápění?

Navzdory obecnému přesvědčení vnímá člověk teplo a chlad nezávisle na teplotě okolního vzduchu. INFRA topení nejprve ohřeje zdi a předměty v místnosti a od nich se následně ohřívá vzduch. Tento princip umožňuje udržovat ve vytápěné místnosti rovnoměrnou, až o 3 °C nižší teplotu při stejném tepelném komfortu jako u klasického vytápění. Rozdíl teplot mezi podlahou a stropem nebývá vyšší než 1 °C. Navíc téměř nedochází k pohybu vzduchu, v němž tak nevíří prach a škodlivé organizmy. Suché a teplé stěny nepodporují srážení vlhkosti a s tím související vznik plísní.

Použitím topných INFRA panelů můžeme dle provedených výzkumů a porovnávacích testů snížit náklady na vytápění až o 45 procent oproti klasickému konvenčnímu vytápění.

Jistě Vás zajímá zdravotní aspekt. Nepoškozuje infračervené záření z topných INFRA panelů naše zdraví? Právě naopak. V dávkách, které panely vyzařují, jsou infračervené paprsky tělu prospěšné a blahodárně působí na náš organizmus. Hodnota tepelného záření je více než stokrát slabší oproti bezpečnostnímu limitu udávanému směrnicí EU.

Topný INFRA panel je zkrátka takové malé domácí slunce, avšak bez jeho škodlivé a nebezpečné složky - ultrafialového záření. Zahřívá nás a vytváří optimální domácí pohodu…