PÍSKOVÁNÍ

Povrch skla je upraven tryskáním jemného písku pod vysokým tlakem. Intenzitu pískování a jeho hloubku lze regulovat velikostí zrnek písku a tlakem tryskání. Místa skleněné tabule, která mají zůstat v původním stavu, jsou při procesu pískování zakryta negativní maskou. Tato technologie opracování skla vyžaduje v případě, kdy je pískovaná strana skla po montáži odkrytá, aplikaci průhledného laku. Tím se zamezí znečištění pískované plochy na skle. Výhodou je možnost libovolného vytváření obrazců s přiměřenými náklady.

Tato technologie je dnes postupně nahrazována jinými, méně invazivními a modernějšími způsoby opracování skla.


LEPTÁNÍ

Povrch skla je upraven nanášením agresivní látky - kyseliny - na povrch skla. Použitím negativní masky lze vyleptat na povrchu skla tvary bez zásadního omezení. Vhodné řešení pro skla instalovaná v interiéru a s otevřenou stranou tabule, která je upravena leptáním.


GRAVÍROVÁNÍ

Mechanická úprava povrchu skla zařezáváním. Vhodné pro vytváření grafických motivů v povrchu skla s různou intenzitou hloubky, lesku nebo matu.


UV POTISK

Technologie nanášení UV barvy na sklo umožňuje vytvářet grafické motivy ve vysoké kvalitě. Dovoluje také tisk fotografií. Barva je vytvrzená UV zářením v procesu tisku. Technologie UV tisku není vhodná pro použití do podmínek vysokého mechanického namáhání povrchu skla. Pro zamezení průhlednosti tisku je nutné použít krycí podkladovou barvu, například bílou.


LAKOVÁNÍ

Technologie lakování stavebního skla se liší především šířkou barevné škály, stupněm průsvitnosti a podmínkami aplikace a použití. Nejrozšířenější je technologie nanášení keramických barev - tzv. smalty. Druhou možností je nanášení vysoce odolné barvy. Obě technologie využívají další úpravy vysokou teplotou tak, aby nanesená barva byla mechanicky odolná. Barva je nanášena pomocí válců. Častá je také aplikace barvy pomocí sítotisku, kdy lze na skle vytvářet grafické motivy.


OCHRANA PROTI ZNEČIŠTĚNÍ

Moderní technologie výroby plaveného skla umožňují nanesení aktivní vrstvy, která zamezuje usazování nečistot na povrchu skla a výrazně zjednodušuje jeho údržbu. Taková skla lze aplikovat jak v interiéru, tak I na pláštích budov. Samozřejmostí je možnost kalení skla. Tato povrchová úprava vydrží po celou dobu životnosti skla.

Typem takového skla je například SGG BIOCLEAN - produkt firmy Saint Gobain . Moderní produkty tak nahrazují dodatečné lakování skla vrstvou Anticalc.